Piękni kulturalni!
Jest nas już:
600
Spotkanie z panem Michałem Rusinkiem
W czwartek 27 maja Michał Rusinek gościł w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu. Kim jest wiedzą wszyscy miłośnicy poezji. Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Grupka uczniów naszej szkoły z klasy II a miała okazję spotkać się z pisarzem. Michał Rusinek otworzył dzieciom swoją skrzynkę z wierszykami, czytał wybrane utwory literacki, tworzył razem z dziećmi zabawne rymy, bawił się w przymiotnikowe uzupełnianki, powstałe zdania brzmiały komicznie – była m.in. ładna jajeczniczka z pomarszczonych jajek, a czarownica zamieniała uszatych ludzi w rozmowne kury. Przeczytał książkę, którą przygotowuje do wydania „Książka bez obrazków", dzieci były zachwycone i bardzo chciał, aby gość przeczytał ją ponownie. Spotkanie zakończyło się mini konferencją prasową, pan Michał Rusinek odpowiadał na pytania zgromadzonych i trzeba przyznać, że robił to z dużym poczuciem humoru. Mamy nadzieję, że zbiory Jego wierszyków znajdą się wkrótce w kanonie lektur szkolnych.
Nocne spotkania naszych uczniów w muzeum
Grupa młodych adeptów sztuki ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olkuszu postanowiła spędzić piątkowe popołudnie i wieczór zupełnie inaczej. Uczniowie z klasy VIb: Weronika Dela, Katarzyna Furman, Kinga Pawlik oraz Dawid Kozera zachęceni, przez panią Małgorzatę Dachowską, możliwością zwiedzenia wielu miejsc związanych ze sztuką, spotkali się na olkuskiej „Nocy Muzeów". więcej na stronie internetowej SP nr 3 w aktualnościach.
Wizyta w Szkole Muzycznej
To, że muzyka wpływa na nasz nastrój, każdy z nas wie. Jednak, aby być wrażliwym i świadomym odbiorcą tej sztuki trzeba wiedzieć nieco więcej. W tym właśnie celu 11 maja 2015 roku uczniowie klasy I a, III b i III c udali się z wizytą do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Olkuszu. Dzieci miały okazję wysłuchać niezwykłego koncertu w wykonaniu uczniów tejże placówki. Młodzi artyści zaprezentowali się podczas solowych występów grając na gitarze, skrzypcach, akordeonie, flecie, saksofonie, fortepianie, wiolonczeli, klarnecie i ksylofonie.
Poranek w teatrze ...
Poranek z Gilbertem, czyli o tym co kryje w sobie teatr - czytaj całość... Uczniowie naszej szkoły z pewnością mają powody do radości. Wielokrotnie uczestniczyli w różnych wyjazdach i wyjściach na spektakle teatralne. Oglądali także przedstawienia w budynku szkoły, uczestnicząc w nowatorskim, misyjnym projekcie „Internetowy Teatr TVP dla szkół", którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Poranek 5 maja zaczął się dla uczniów klas IV i VIa naszej szkoły nietypowo. Już przed 9.00, pod czujnym okiem wychowawczyń :znaleźli się w budynku Teatru „Zagłębia" w Sosnowcu i zasiedli wygodnie w fotelach na widowni, by obejrzeć spektakl o dziewczynce, o miłości, przyjaźni, sile charakteru i wielkiej wyobraźni pozwalającej przeżyć zabawne przygody m.in. z Gilbertem Blythem. „Ania z Zielonego Wzgórza" to „zagłębiowski" spektakl - arcydzieło. Jest to przede wszystkim musical, który poraża pięknem klasyki, prostotą. Zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych spektakli swą delikatnością i brakiem efekciarstwa. Dlaczego? Choćby dlatego, że tani efekt często króluje w wielu sztukach klasycznych. (cytat – więcej na stronie SP 3 w aktualnościach)
Poranek w teatrze Zagłębie w Sosnowcu
Uczniowie naszej szkoły z pewnością mają powody do radości. Wielokrotnie uczestniczyli w różnych wyjazdach i wyjściach na spektakle teatralne. Oglądali także przedstawienia w budynku szkoły, uczestnicząc w nowatorskim, misyjnym projekcie „Internetowy Teatr TVP dla szkół", którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Poranek 5 maja zaczął się dla uczniów klas IV i VIa naszej szkoły nietypowo. Już przed 9.00, pod czujnym okiem wychowawczyń :znaleźli się w budynku Teatru „Zagłębia" w Sosnowcu i zasiedli wygodnie w fotelach na widowni, by obejrzeć spektakl o dziewczynce, o miłości, przyjaźni, sile charakteru i wielkiej wyobraźni pozwalającej przeżyć zabawne przygody m.in. z Gilbertem Blythem. „Ania z Zielonego Wzgórza" to „zagłębiowski" spektakl - arcydzieło. Jest to przede wszystkim musical, który poraża pięknem klasyki, prostotą. Zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych spektakli swą delikatnością i brakiem efekciarstwa. Dlaczego? Choćby dlatego, że tani efekt często króluje w wielu sztukach klasycznych. (cytat – więcej na stronie SP 3 w aktualnościach)
Nasza szkoła upowszechnia teatr
Za aktywną działalność upowszechniającą teatr Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Biema w Olkuszu podczas gali Międzynarodowego Dnia Teatru została wyróżniona w Ogólnopolskiej Akcji „Bliżej Teatru" – Teatr 2014. To zaszczytne wyróżnienie odebrała wicedyrektor naszej szkoły pani Edyta Gil. więcej w aktualnościach na stronie internetowej szkoły
Spotkanie z aktorem
Spotkanie z aktorem panem Przemysławem Kanią Wizyta Pana Przemysława Kani była ważnym wydarzeniem dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 3 w Olkuszu. Przemysław Kania to absolwent PWST we Wrocławiu, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych, nauczyciel akademicki PWST we Wrocławiu, specjalista wymowy i logopedii artystycznej. Autor, scenarzysta i reżyser wielu spotkań, projektów i zajęć artystycznych dla dzieci i młodzieży Debiutował w roku 2007 w Teatrze Małym we Wrocławiu rolą Gustawa w spektaklu „Śluby panieńskie" w reż. E. Kalisza. Związany jest z Teatrem Zagłębia. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii dla młodego twórcy. Prezes Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego w Olkuszu, autor książki "Wyraźnie Dokładnie Precyzyjnie". Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Najpierw aktor spotkał się z uczniami klas II i III. W dowcipny sposób opowiadał najmłodszym o swojej pracy aktorskiej, rolach teatralnych i filmowych oraz zakulisowym życiu aktora. Grupa starszych klas również miała doskonałą okazję do poznania kreatywnego, otwartego i wesołego człowieka, który przybliżył najważniejsze pojęcia związane z wymową: artykulacja, dykcja, kultura żywego słowa, kultura języka, poprawność językowa. Wiele uwagi poświęcił ćwiczeniom nad swobodnym i spokojnym oddechem. Zapewniał, że należy zadbać o odpowiednią porcję powietrza trzymanego w przeponie, aby nie przerywać toku myślowego. W przystępny i oryginalny sposób zaangażował uczniów do ćwiczeń przygotowujących do poprawnej wymowy, dykcji i oficjalnych wystąpień.
Zadanie nr 2 - teledysk promujący idee Kontrrewolucji Kulturalnej
http://youtu.be/Mo-vRuKrz0o